MUMBLE communication software

Article Index

mumbleNedávno jsem díky přátelům objevil zajímavý program pro hlasovou komunikaci. Na rozdíl od již zastaralého teamspeaku a méně používaného venčila, má výhodu v lepším zvuku a lepší latenci, což je pro online hraní dost podstatnou výhodou. Jeho jméno je Mumble. Nyní ve verzi 1.1.2. Jedná se o multiplatformní komunikační software nejen pro online hráče, což znamená, že je jak pro windows, tak linux. Dokáže taktéž během hraní zobrazovat, kdo mluví a umí kreslit i nápisy přímo do her. Zde je menší návod na zprovoznění a úvod do tohoto programu. A jedna dobrá věc hned na začátek. Program je pod GPL licencí.

Pro začátek je potřeba si stáhnout klienta viz Download sekce. Pří instalaci se třikrát proklikne next. Hned na začátku je jasné, že se jedná o free software.

 

intro


Po instalaci, bude nutné nastavení programu. Které je velice zajímavé. Osobně mám zkušenosti pouze s teamspeakem, takže spousta věcí mě mile překvapila. Spustí se totiž průvodce nastavením Mumbla. 

 

wizard1

Na další strance je poté nastavení vstupního a výstupního nastaveni, kde rozhodně doporučuji věci nechat tak, jak jsou 

 

wizard2

Na další stránce je poté nastavení latence. Zde se upravuje buffer. Jedná se zde o posunutí posuvníku co nejvíce doleva, aniž by při tónech byly nějaké slyšitelné ruchy. Sami si vyzkoušejte, co je podle tónu pro Vás nejlepší.

 

wizard3

 


Poté je nastavení mikrofónu. Dejte si citlivost mikra na maximum. Pokud máte v ovládání zvukové karty něco jeko ,,Microphone boost,, - zapněte jej. Jedná se o to, že při mluvení ,,normálně,, nesmí měření poskočit do červených polí. Níže je ještě posuvník na mluvení potichu (v noci abyste nikoho nerušuli). Nastavte jezdce tak, aby při tiché mluvě zůstal monitor hlasu vždy v modrém poli.

 

wizard4

Na poslední záložce je poté nastavení, které pomůže Mumblu nastavit hodnoty, při mluvení. Zaškrtnuté nechte povětšinou již to, co je. Poté se hned pod sebou nachází dva postníky. Tím prvním nastavte při mluvní pole tak, aby se na monitoru vždy pohyboval ukazatel v zelených polích. A posuvníkem druhým zase nastavte monitor tak, že když nemluvíte, na monitoru není nic vidět. No a na posledním posuvníku si jednoduše nastavte prodlevu, po kterém se nahrávání zvuku úplně vypne. Standartně po 4 sekundách.

 

wizard5

Tak a hotovo. Můžete spustit Mumble. Tak a teď malé překvapení. ZVUK WELCOME Ano. Mumble mluví. A mluví suprově. Po čase sice asi vypnu, ale je to příjemné oživení. Všimnete si toho hned při zapnutí. Dále Vás uvítá seznam serverů kam se připojit.

 

prvni prihlaseni


My si ovšem v tomto případě přepnem na záložku vlastní přidání serveru – Custom server. Musíme znát ip a popřípadě heslo na server. Proto se doplní Label – název channelu, Adresa – neboli ip, port a vaše jméno. Popřípadě i heslo. A dáme Add a Connect.
pripojeni.jpg

 

Protože je datový přenos chráněn šifrováním, vyjede Vám hláška o certifikátu. Na tomto serveru není, proto se nelekat a dát Yes. Znění certifikátu zde vypadá takto.

prihlaseni2.jpg

A je to. Jste na public serveru pro Mumble.

efcchannel_2.jpg

 


 

Za zmínku ještě stojí nastavení v Mumble, které rozhodně stojí za to a zasloužilo by si samostatnou kapitolu. Nováčkům bohatě dostačuje základní nastavení a po přepnutí do Expert config můžou žasnout i kutilové od Přemka Podlahy.

settings1.jpg

 

Poslední poznámka v rychlosti se týká zobrazování ve přímo ve hře, kdo zrovna mluví. Toho se docílí na záložce Overlay – enabled nebo disabled.

settings2

 

Takže Všem přeji hodně zábavy a fragům zdar.

Comments   

Chipeduk231
0 # Odp.: MUMBLE communication softwareChipeduk231 2008-02-03 01:23
No nevypada to spatne ale jeste jsem tento program nevidel
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator
emigrant
0 # náhrada ventrila a teamspeakuemigrant 2008-02-03 07:55
Toto je nový program pro hlasovou komunikaci nahrazující ts a ven. Oproti nim má o mnoho lepší zvuk a latenci - což se projeví na menším pingu během hraní.
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator
Daralyn
0 # problémDaralyn 2009-08-10 11:52
když jsem vyplnil to co píšeš

a dal connect

píše mi to připojování selhalo :Connection Refused

dal jsem název, svoji IP, port jsem nechal jak je
a dal jmeno a heslo

co dělám pls blbě
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator
emigrant
0 # re: problémemigrant 2009-08-11 07:50
Quoting Daralyn:
když jsem vyplnil to co píšeš

a dal connect

píše mi to připojování selhalo :Connection Refused

dal jsem název, svoji IP, port jsem nechal jak je
a dal jmeno a heslo

co dělám pls blbě

Koukni se jestli opravdu zadáváš do:
Label - název
Adresa - ip ( bez portu a dvoujtečky na konci ! )
Port - zda máš správný
Uživatelské jméno - pouze svůj nick
Heslo - tam při samotném přihlášení nemusíš zadávat nic ( to se doplní popřípadě automaticky, pokud ho kanal požaduje )
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator