IRC QUAKENET UPGRADE

quakenet30. ledna tohoto roku, bylo za velkých fanfár oznámen upgrage sítě Quakenet. Jedná se o komunikační síť, kterou preferuji pro komunikaci v realném čase s lidmi okolo. Upgrade proběhl na verzi softwaru IRCd (kódové označení ,snircd, - nahrazující předchozí verzi ,asuska,). Došlo ke změně některých módů na kanale. A asi nejdůležitější věcí, která se stala, je značné zjednodušení autorizace na síti. Nyní je nahrazeno místo příkazu /MSG This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. auth [přezdívka] [heslo] zcela novým a lehce zapomatovatelným /AUTH [přezdívka] [heslo]. U této příležitosti jsem se rozhodl napsat krátký návod na samotnou autorizaci na quakenet síť. Já sám používám totiž ICQ jen ve stavu naprosté nouze a tudíž toto je jediná cesta komunikace s [EfC], která je v reálném čase.

 
IRC neboli ,,Internet Relay Chat,, bylo vytvořeno v roce 1988 ve Finsku. Stál za tím Jarkko Oikarinen, který se svými přáteli chtěl vytvořit nový protokol a k němu se přídávali další a další lidé. ircII bylo vytvořeno v roce 1989 Miachalem Sandrofem. Bězelo cca na 40 serverech. Během Války v zálivu, irc umožnilo umožnilo komunikaci, kterou zde před tím nebyla. Rodiny mohli přímo komunikovat po celém světě a na kanály byly zasílány zprávy. V té době zde bylo přes 300 uživatelů. Od té doby tento protokol rozrůstal do velkých sítí jako Dalnet, EFnet, IRCnet Undernet a mimoto i Quakenet, jež se na tom podílel nejvíce do dneší podoby přes 1 000 000 uživatelů. Samotný Quakenet byl založen v roce 1997 lidmi Garfield a Oli, pro hráče quaku, kteří chtěli mít své ,,nebe,, pro komunikaci. Poté se připojovali další a další hráči i z jiných her. Mag a Madhacker tehdy představili bota jménem ,,Q,,. A díky tomu je to největší IRC síť na světě. Quakenet běží na 23 server lokalizovaných převážně v Evropě viz. obrázek. O to se stará přibližně 105 administrátorů. Díky tomu může dohromady najednou ve stejný čas komunikovat 540 000 uživatelů. A v tuto chvíli je na kanálech přibližně 96 231 připojených lidí.
 
quakenet servers
 
Tak toto by bylo na úvod. Nyní popíšu zakladní pojmy pro začátek do této sítě. Pro to, aby se dalo být na této síti, je potřeba software ( mIRC, x-chat2, miranda atd. - poslední dva jsou free). Dále potřebujete si vytvořit nick na této síti. Jakmile se připojíte do Quakenetu, je potreba se takzvaně autorizovat. Což se dělá jednodochým příkazem /msg Q HELLO váš_email váš_email . Zkoušel jsem to i u seznamu.cz, kam to dorazilo během 15 sekund, pakliže Vám Q neoznámí, že tento nick, je již použit. Poté nezbývá nic jiného, než si příkazem /nick novápřezdívka změnit nick. A poté opakovat první příkaz na autorizaci. Po úspěchu Vám dorazí na email registrační pokyn od Quakenetu. Na ten kliknete a je to. Aby jste poté nemuseli autorizaci vždy zadávat znovu a znovu, napiště do spouštěcího příkazu /AUTH přezdívka heslo . A to je pro začátek vše. Tak všem GL a hl. HF